Обща цел: Изграждане на капацитет и сътрудничество в областта на младежта и политиката за младежта, което да допринесе за интеграция и социално-икономическо развитие в българо-сръбския граничен регион.
Специфични цели:
• Консолидиране на младежките лидери и мотивираните професионалисти от „младежкия сектор“, от двете страни чрез изграждане на устойчива трансгранична мрежа, основана на модела „Практическа общност“;
• Създаване на благоприятна среда за сътрудничество и развитие на младежкия сектор посредством обмяна на добри практики и иновации в младежката работа;
• Насърчаване на структурния диалог между младите хора, техните организации и вземащите решения, с цел да се подобри ситуацията на младежите в граничните региони.
Проектът подкрепя създаването на дългосрочни условия за инициативи за сътрудничество за и с младежи, чрез изграждане на капацитет в областта на младежта. Той прави това и в сътрудничество, като отговоря на конкретните нужди на младите хора и техните организации в целевия граничен регион.
Целеви групи:
Младежки лидери и младежки работници от „младежкия сектор“ (младежки НПО и такива, работещи с младежи), вземащи решения в областта на младежката политика от целия българо-сръбски граничен регион.
Дейности:
Проучване в граничния район
Проучването ще бъде проведено в целия българо-сръбски граничен регион по обща методология. Основната цел на тази дейност е общ преглед на текущата ситуация и нужди в областта на младежката активност и политика. Проучването също така ще подпомогне процеса на картографиране на съществуващите ресурси за работата с младежта, ще насърчи проектната идея и ще идентифицира най-добрите практики и потенциални бенефициенти за по-нататъшно участие.
Подготовка и подбор на "Youth Riders"
“Youth Riders” ще бъдат група от активни младежи, които ще се опитат на насърчат и овластят местния младежки сектор в граничния регион. Българската част от тази група (10 младежи, 16-29 годишни) ще бъдат подбрани в резултат от конкурс от целия български граничен регион, докато сръбската от Отворен клуб – Ниш в сръбския. След това те ще преминат съвместно обучение, за да бъдат подготвени за "Youth Ride". Първата част от обучението ще се проведе в България на тема „Младежка политика“, а втората в Сърбия на тема "Публична реч и фасилитиране на работни срещи".
Създаване на Виртуална практическа общност
Уебсайтът на проекта ще бъде виртуален инструмент, чиито цели са: Да осигури достъп до изработените материали, до добрите практики (например база данни на младежки проекти), както и други съответни ресурси за младежко развитие и активизъм; Да предложи място за младежки лидери и работници, на национално и международно ниво, да споделят опит по време на проекта и след това; Да разпространи проектните резултати.
Подкрепа за създаване на трансграничен обучителен лагер
Освен виртуалният методологичен инструмент, устойчивостта на мрежата включва и създаване на собствен център за обучение. Само на 13 км от центъра на Ниш, се намира място за пикник - “Kamenički vis” с разрушен лагер, който не е действащ за последните 10 години. В средата на 2015 г. асоциация Каменица, партньор по проекта, нае този лагер за дългосрочно ползване. Бюджетът на проекта ще подкрепи процеса по изграждане на важна липсваща част от лагера – оборудване за обучение.
"Youth Ride" – Публични дискусии
Кампания за повишаване на осведомеността ще се проведе в българския граничен регион (градовете Видин, Монтана, Враца, Перник и Кюстендил). "Youth Ride" е серия от еднодневни посещения на тези пет населени места за време от една седмица от сръбската част на групата на младите активисти, които са предварително подбрани и обучени. Аналогична кампания ще се проведе и в сръбския граничен район. Фокусът на дискусията ще бъде ситуацията на местния младежки сектор и на политиката за младежта и как тя може да се подобри, за да достигне европейските стандарти за качество.
Обучителни сесии
Въз основа на идентифицираните нужди на младежките организации по време на проучването и "Youth Ride", ще бъдат организирани четири обучителни сесии (по две в страна). Сесиите ще се проведат в граничния регион с 16 млади лидери и младежки работници от целевите организации. Всяко обучение ще бъде в продължение на 2 дни.
Трансграничен лидерски лагер
Трансграничният лидерски лагер ще се проведе в "Kamenički vis", Сърбия. В лагера ще вземат участие 40 представители на младежкия сектор от граничната област (20 от всяка страна). Лагерът ще бъде разделен на две части: Обучителна част: две паралелни обучения, 3 дни всяко, на тема "Стратегическо планиране" и "Застъпничество и връзки с обществеността; Работна част (младежка работна среща, два дни): на базата на обучението и събраната информация от проучването и дейността "Youth Ride", ще бъде извършено стратегическо планиране на младежката мрежа и ще бъдат дадени препоръки за политиката на обществените органи в двете страни.
Публикации
Планираме две публикации в края на проекта – сборник за експертите в младежкото развитие и брошура за широката общественост - доклад за постиженията на “Youth Riders”. Двете публикации ще бъдат издадени на български и сръбски език по отделно.
Период на реализация:
Ноември 2016 – Февруари 2018
Бюджет на проекта:
148 128,40 евро (125 909,12 евро ЕС участие, 10 221,60 евро национално участие, 11 997,68 евро собствено участие)
Проектни партньори:
Сдружение СВОБОДЕН МЛАДЕЖКИ ЦЕНТЪР – Видин, България (Водещ партньор)
Асоциация за развитие на деца и младежи – ОТВОРЕН КЛУБ, Ниш, Република Сърбия
Асоциация за местно развитие КАМЕНИЦА, Ниш, Република Сърбия